Komunikat

Projekt: „Różne światy” w Wolborzu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
1 + 3 =
09-07-2019
Do 30.09 2019 r. na terenie miasta Wolbórz realizowany jest projekt przybliżający mieszkańcom tradycje i kulturę romską. Zapraszamy do udziału.  
zdjęcie
Szanowni Państwo, 

w imieniu Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego ETHNOS, realizatora projektu, serdecznie zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby, w tym szczególnie młodzież i seniorów, do udziału w projekcie „Różne światy”.Projekt polega na przybliżeniu odbiorcom  specyfiki tradycyjnej kultury romskiej , która, poprzez powtarzalne trasy wędrówek taborów cygańskich na ziemi piotrkowskiej, była od wieków obecna w tej przestrzeni.

W ramach projektu odbędą się integracyjne zajęcia warsztatowe: muzyczne, wokalne i taneczne - otwarte dla mieszkańców Wolborza i okolic. Warsztaty będą prowadzone  przez artystów  romskich i zakończą się publiczną prezentacją osiągnięć uczestników warsztatów podczas otwartej dla publiczności uroczystości oraz koncertu, któremu towarzyszyć będzie degustacja potraw kuchni romskiej.

Udział we wszystkich zajęciach warsztatowych oraz koncercie w ramach projektu jest bezpłatny. Nie ma ograniczeń wiekowych, ani związanych z niepełnosprawnością, czy płcią uczestników.
                                                  
Szczegółowych informacji udziela Wolborskie Centrum Kultury, tel: 44 616 44 05, Maria Nowacka dyrektor Stowarzyszenia Ethnos, tel: 42 661 42 81.

Strona internetowa: www.ethnos.org.pl
Facebook: Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ethnos"

UWAGA!
Rekrutacja odbywać się będzie od 22 lipca! Ilość miejsc ograniczona!


Warsztaty odbywać się będą: 5-9 sierpnia, 20-23 sierpnia, 6 września. Finał podczas dożynek gminnych 7 września.

O projekcie

Projekt realizujemy od  01. 07. 2019 r. do 30.09 2019 r. na terenie miasta Wolbórz. Skierowany jest do mieszkańców miasta i gminy. Celem projektu jest przybliżenie mieszkańcom tradycji i kultury romskiej. Folklor romski jest niewątpliwym elementem polskiej kultury ludowej. Przez wieki następowało oddziaływanie folkloru romskiego na społeczności wiejskie i małomiasteczkowe. Na tych terenach wiodły trasy taborów a często w wiejskich domach przyjmowano Romów na zimę kiedy z powodów oczywistych tabory musiały wstrzymać swoje wędrówki. Ich wzajemne relacje mimo uprzedzeń i stereotypów w większości opierały się na wzajemnym poszanowaniu i życzliwości. Projekt zakłada przybliżenie a właściwie przypomnienie folkloru romskiego na tych terenach.

W ramach projektu zrealizujemy 120 godzin warsztatów (dla wszystkich chętnych bez ograniczeń wiekowych):
- 40 godzin warsztatów tradycyjnego tańca romskiego
- 40 godzin tradycyjnej muzyki romskiej
- 40 godzin tradycyjnych pieśni romskich.
Warsztaty prowadzone są przez certyfikowanych trenerów-artystów romskich.
Efektem końcowym działań będzie wspólny koncert zespołu romskiego „Perła i Bracia” wraz z uczestnikami warsztatów połączony z degustacją potraw romskich. Zgłoszenia od chętnych na warsztaty przyjmuje  Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Ethnos” oraz Wolborskie Centrum Kultury.

Dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu EtnoPolska 2019.
← powrót