Komunikat
 • Festiwal Kolory Polski Filharmonii Łódzkiej - 24 sierpnia w Wolborzu ∗
 • 31 sierpnia Piknik Militarny w Centrum Pożarniczym w Wolborzu ∗
 • 8 września Dożynki w Wolborzu ∗

Międzynarodowa partnerska konferencja

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
8 + 2 =
15-07-2019
12 lipca 2019 r. w Jabłonce odbyła się konferencja poświęcona współpracy Gminy Jabłonka z Miastami Partnerskimi "Europe for Citizens". Wśród gości była delegacja z Wolborza. 
zdjęcie
Konferencji przewodniczył wójt partnerskiej dla Wolborza Jabłonki, Antoni Karlak. Miasta i gminy partnerskie na spotkaniu reprezentowały delegacje: ze Słowacji: na czele primator miasta Trstená Magdaléna Zmarzláková; z Wolborza: na czele z burmistrzem miasta i gminy Andrzejem Jarosem, zastępcą burmistrza Dymitrem Jędryką, przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Klewinem; z Niemiec na czele: przewodniczący Rady Miasta Reichelsheim Jürgen Göttman i sekretarz rady Gerd Hübner; z Rumunii: na czele burmistrz gminy Brebu Adrian Ungureanu; z Czech na czele: starosta miasta Hořice Aleš Svoboda i mistostarosta Jana Bouzková; z Czech: na czele Martin Procházka - místostarosta Gminy Mosty koło Jabłonkowa.

Obecni na spotkaniu burmistrzowie, starostowie i wójtowie mówili o współpracy partnerskiej w celu kształtowania Unii Europejskiej w oparciu o solidarność i działanie. Dyskutowano o zorganizowaniu w przyszłym roku (2020) spotkania strażaków ochotników, podczas którego nie tylko będą mogli podzielić się oni swoimi doświadczeniami, ale przede wszystkim zmierzyć się w rywalizacji sprawnościowej.

Dyskusja upłynęła w przyjaznej atmosferze. Nie brakowało w niej wspomnień, a także anegdot, które powstały dzięki tym wspólnym wieloletnim działaniom partnerskich gmin. 

Konferencja odbyła sie w ramach XVIII Dni Orawy, podczas których prezentowany jest dorobek kulturalny Podhala. Koncert uświetniły zespoły z Wolborskiego Centrum Kultury FERMATA i CANTARE. 

Tego samego dnia delegacje miast partnerskich złożyły kwiaty pod pomnikiem Św. Jana Pawła II w Jabłonce.

Wolbórz na Orawie reprezentowali:
 • Andrzej Jaros Burmistrz Wolborza
 • Dymitr Jędryka z-ca Burmistrza Wolborza
 • Zbigniew Klewin Przewodniczący Rady Miejskiej w Wolborzu
 • Łukasz Jagiełło Radny Rady Miejskiej w Wolborzu
 • Elżbieta Bąk Przewodnicząca Gminnego Koła KGW w Wolborzu
 • Kamila Dubilas-Boroń dyrektor Wolborskiego Centrum Kultury
 • Marcin Pampuch inspektor ds. promocji miasta i gminy Wolbórz
   
← powrót