Komunikat
  • Od 1 kwietnia zmiany godzin pracy Urzędu Miejskiego ∗
  • Ogólnopolskie Biegi Nagonka pod patronatem Burmistrza Wolborza, zapraszamy ! ∗

FADREW zmniejszy uciążliwość zakładu

Proszę określić gdzie leży problem:
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
Link
Proszę wpisać wynik dodawania:
6 + 1 =
06-08-2018
Mediacji między mieszkańcami ul. Kitowicza i Reymonta a zakładem FADREW podjął się Burmistrz Wolborza. Chodzi o nadmierny hałas i zapylenie. 
zdjęcie
Mieszkańcy ul. Kitowicza i Reymonta skarżą się na uciążliwości dotyczące funkcjonowania zakładu FADREW Komponenty Sp. z o.o. w Wolborzu od wielu miesięcy. Teren przemysłowy, choć funkcjonuje w tym miejscu Wolborza od dziesięcioleci, teraz stał się uciążliwy w kontekście nadmiernego hałasu i zapylenia.

Zakład zajmuje się produkcją prefabrykatów dla przemysłu meblarskiego, przede wszystkim dla IKEA i zatrudnia obecnie ponad 100 osób. 

W urzędzie miejskim z inicjatywy Burmistrza Wolborza Andrzeja Jarosa odbyło się spotkanie mieszkańców sąsiadujących z zakładem FADREW, z udziałem dyrekcji zakładu oraz przedstawicieli Wydziału Ochrony Środowiska Powiatu Piotrkowskiego. 

- Rozumiem problem mieszkańców, chcą mieszkać w spokoju, ale trzeba zrozumieć też stronę zakładu, który zlokalizowany jest od dziesięcioleci na terenie przemysłowym i zatrudnia ponad 100 osób, które mają utrzymanie. Musimy, tutaj dzisiaj wypracować rozwiązanie aby uciążliwość działania zakładu ograniczyć jak najbardziej można - powiedział rozpoczynając spotkanie Burmistrz Wolborza Andrzej Jaros. 

Kontrola WIOŚ przeprowadzona w październiku 2017 nie wykazała przekroczenia norm wprowadzania do powietrza gazów i pyłów. Nie przekraczane są także normy hałasu. Mimo to mieszkańcy sąsiadujący z zakładem odczuwają na swoich podwórkach hałas. 

Wychodząc na przeciw mieszkańcom, zakład zlecił kolejne badania pomiaru hałasu w trakcie działania produkcji. Mimo wyników, które kolejny nie przekraczały dopuszczalnych norm, dyrekcja zobowiązała się do podjęcia działań wychodząc na przeciw mieszkańcom. 

Mieszkańcy, m.in. Agnieszka Drożdżowska, która jak twierdzi jest najbardziej narażona na hałas potwierdziła, że pewne prace zakład wykonał, jednak mimo to hałas jest dla niej nadal uciążliwy. Dlatego też na wniosek mieszkańców zakład zobowiązany został przez Starostę Piotrkowskiego do wykonania przeglądu ekologicznego. Przegląd zrealizowany jesienią 2017 r. wykazał, że zakład nie przekracza norm uciążliwości, mimo to, jak czytamy w przeglądzie ekologicznym, wykonane zostały prace naprawcze na terenie produkcji:
  • nasadzono dodatkowo zieleń,
  • zmodernizowano wyloty powietrza ze sprężarkowni, 
  • dostawiono kolejne piętra pojemników, ustawiając ścianę dźwiękochłonną, 
  • uszczelniono maszyny, 
  • wyczyszczono i zabezpieczono filtry. 

Józef Wróbel dyrektor zakładu, w obecności mieszkańców i Burmistrza Wolborza zobowiązał się do postawienia profesjonalnych ekranów dźwiękochłonnych od strony ul. Reymonta.

Do końca sierpnia br. poznamy datę ustawienia ekranów, trwa szukanie firmy specjalizującej się w takich konstrukcjach - zapewnił na spotkaniu dyrektor Józef Wróbel. 

Mieszkańcy są pełni nadziei, że zakład zrealizuje kolejne inwestycje, które ograniczą uciążliwości dotyczące produkcji.

W spotkaniu uczestniczyli także Bogdan Szulc, przewodniczący Rady Miejskiej, Dymitr Jędryka, kierownik Wydziału Budownictwa oraz przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Piotrkowie Trybunalskim: Joanna Młynarczyk i Dariusz Michalczyk. 
← powrót